Hlavní stránka > Stalo se > Sedmdesát dva roky od konce války, sedmdesát pět let od heydrichiády…

Sedmdesát dva roky od konce války, sedmdesát pět let od heydrichiády…

Na jaře každého roku přibývá akcí, kterými si připomínáme utrpení našeho národa v období druhé světové války i mír, kterého se nám dostalo v květnu 1945.

Válka si vyžádala mnoho obětí i z řad žáků naší školy. Jejich nedávno doplněný seznam je na pamětní desce ve vestibulu gymnázia, jejich jména jsou opakovaně čtena během pietního aktu v aule gymnázia.

Tradiční jsou i historické exkurze na místa hrdinného odporu i strádání našich lidí. V sobotu 22. dubna jsme na pozvání Vlasteneckého sdružení antifašistů v Prostějově  navštívili valašskou vesnici Prlov, jednu z těch, které byly na samém konci války vypáleny a jejich obyvatelé zastřeleni nebo upáleni.

Ve čtvrtek 27. dubna jsme si zvolili jiný cíl, pražský kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Během víc než pětihodinové jízdy po dálnici D1 jsme měli dost času podívat se na Sequensův film Atentát. Děláme to tak vždy, než vstoupíme na autentická místa posledního odporu českých a slovenských parašutistů, aktérů atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. I ve zdejší kryptě jsme kyticí květů a minutou ticha uctili jejich památku. Cestou zpět jsme se zastavili v Leškovicích v okrese Havlíčkův Brod. U tamějšího památníku jsme si připomněli poslední boj sedmi příslušníků partyzánské skupiny Mistra Jana Husa proti mnohonásobné přesile.

V květnu proběhne ještě nejedna akce s tímto zaměřením. Těšíme se např. na přednášku dr. Zdeňka Bezrouka  z Klubu vojenské historie Dukla. Bude zaměřena na boje na Prostějovsku v posledních týdnech války a na osvobozování našeho města sovětskými a rumunskými vojsky.

Jistě se dozvíme víc i o naší škole, jejíž budova sloužila v posledním období války jako lazaret wehrmachtu.

Vratislav Havlík

 

Aktuální informace

Do sekce Wolkroviny bylo přidáno 29. číslo školního časopisu (květen/červen 2017).

Výsledky 2. kola přijímacího řízení do oboru Gymnázium se sportovní přípravou jsou zveřejněny v záložce Uchazeči/Výsledky přijímacího řízení.

Ředitel GJW vyhlašuje 2. kolo přijímacího řízení do oboru 79-42-K/41 Gymnázium se sportovní přípravou. Podrobnosti

Výsledky přijímacího řízení jsou uveřejněny v záložce UCHAZEČI/VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ

{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.gjwprostejov.cz/
http://www.gjwprostejov.cz/sedmdesat-dva-roky-od-konce-valky-sedmdesat-pet-le
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému