Hlavní stránka > Stalo se > Sedmdesát dva roky od konce války, sedmdesát pět let od heydrichiády…

Sedmdesát dva roky od konce války, sedmdesát pět let od heydrichiády…

Na jaře každého roku přibývá akcí, kterými si připomínáme utrpení našeho národa v období druhé světové války i mír, kterého se nám dostalo v květnu 1945.

Válka si vyžádala mnoho obětí i z řad žáků naší školy. Jejich nedávno doplněný seznam je na pamětní desce ve vestibulu gymnázia, jejich jména jsou opakovaně čtena během pietního aktu v aule gymnázia.

Tradiční jsou i historické exkurze na místa hrdinného odporu i strádání našich lidí. V sobotu 22. dubna jsme na pozvání Vlasteneckého sdružení antifašistů v Prostějově  navštívili valašskou vesnici Prlov, jednu z těch, které byly na samém konci války vypáleny a jejich obyvatelé zastřeleni nebo upáleni.

Ve čtvrtek 27. dubna jsme si zvolili jiný cíl, pražský kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Během víc než pětihodinové jízdy po dálnici D1 jsme měli dost času podívat se na Sequensův film Atentát. Děláme to tak vždy, než vstoupíme na autentická místa posledního odporu českých a slovenských parašutistů, aktérů atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. I ve zdejší kryptě jsme kyticí květů a minutou ticha uctili jejich památku. Cestou zpět jsme se zastavili v Leškovicích v okrese Havlíčkův Brod. U tamějšího památníku jsme si připomněli poslední boj sedmi příslušníků partyzánské skupiny Mistra Jana Husa proti mnohonásobné přesile.

V květnu proběhne ještě nejedna akce s tímto zaměřením. Těšíme se např. na přednášku dr. Zdeňka Bezrouka  z Klubu vojenské historie Dukla. Bude zaměřena na boje na Prostějovsku v posledních týdnech války a na osvobozování našeho města sovětskými a rumunskými vojsky.

Jistě se dozvíme víc i o naší škole, jejíž budova sloužila v posledním období války jako lazaret wehrmachtu.

Vratislav Havlík

 

Aktuální informace

Na pátek 29. 9. 2017 vyhlašuje ředitel školy Ing. Michal Šmucr volný den z důvodu napouštění a revize topného systému.

Ve středu 27. 9. 2017 v 11 hod. proběhne v aule školy slavnostní imatrikulace žáků prim a 1. ročníků.

Třídní schůzky zákonných zástupců prim a 1. ročníků se uskuteční ve středu 20. 9. 2017 v 16 hod.

1. srpna byla zahájena registrace do (online) Logické olympiády pořádané Mensou ČR. Neváhejte a zapojte se! Nižší gymnázium kategorie B, vyšší gymnázium kategorie C. Registrace je možná do 30. 9.

V záložce VÝUKA/Rozvrhy byla umístěna základní verze rozvrhu pro školní rok 2017/2018. Případné změny nejsou vyloučeny.

{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.gjwprostejov.cz/
http://www.gjwprostejov.cz/sedmdesat-dva-roky-od-konce-valky-sedmdesat-pet-le
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému