Hlavní stránka > Stalo se > Setkání a diskuze studentů fyzikálního semináře s kosmonauty, 27. 9. 2017

Setkání a diskuze studentů fyzikálního semináře s kosmonauty, 27. 9. 2017

Studenti fyzikálního semináře se v úterý dne 27. 9. 2017 zúčastnili unikátního setkání a diskuze s kosmonauty v pražském planetáriu. Z hlediska délky pobytu ve vesmíru byl nejzkušenějším ruský kosmonaut Sergej Avdějev, který je se 747 dny čtvrtým kosmonautem v pořadí dle délky pobytu ve vesmíru vůbec. Sergej Avdějev absolvoval mj. všechny lety na kosmickou stanici Mir a má za sebou 10 výstupů do otevřeného kosmického prostoru. Druhým ruským kosmonautem byl Roman Romaněnko, který strávil ve vesmíru 333 dní a má za sebou 2 expedice na mezinárodní kosmickou stanici ISS. Američanka Dorothy Marie Metcalf-Lindenburger strávila v kosmu 15 dní a v současné době už není aktivní astronautkou a věnuje se výuce studentů.

Na úvod setkání každý z kosmonautů představil svou práci ve vesmíru i na Zemi. Dozvěděli jsme se mj. o základním vědeckém výzkumu ve stavu beztíže, o pokusném pěstování rostlin a chovu živočichů na kosmických stanicích, o vytváření krystalů a chování vody ve stavu beztíže.  Neméně zajímavou částí byl popis výcviku každého kosmonauta, metody tréninku na dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže a příprava před každou expedicí zahrnující mj. testování skafandrů. V technické části přednášky představili kosmonauti modulové složení ISS, technické vybavení na ní a dále hospodaření s energiemi a vodou při dlouhodobém pobytu ve vesmíru.

S. Avdějev popisoval experimenty, které byly na stanici prováděny – například s chemickými „mikroreaktory“, v nichž lze uskutečňovat takové reakce, které nejsou v pozemských podmínkách realizovatelné (př. syntéza velkých makromolekul). Dále vysvětlil, jak je za použití speciálních komor možné na stanici pěstovat saláty.

R. Romaněnko pak líčil jednotlivé etapy náročného výcviku a podobu každodenního života na stanici. Zmínil nutnost pravidelných zdravotních kontrol a vyváženého cvičení, pro odlehčení pak dodal, jak složitý je pro kosmonauty i pouhý spánek (na fotografiích ukázal speciální spací pytle, což doplnil humorným příběhem o kolegovi, který při spánku díky beztížnému stavu cestoval přes tři moduly stanice).

Následovala diskuze, kdy každý z publika čítající přes 300 diváků mohl kosmonautům položit jakoukoliv otázku. Diváky (většinou žáky a studenty) zajímaly zejména osobní zkušenosti kosmonautů při dlouhodobém pobytu ve stavu beztíže, doba adaptace (ve vesmíru i na Zemi po přistání), ale i bezpečnost při výstupu kosmonautů do otevřeného kosmu a chování posádky v krizových situacích. Padly i otázky, zdali se kosmonauti setkali s mimozemskými formami života nebo jestli přistání Američanů na Měsíci bylo opravdové.

Na konci obdržel každý z účastníků setkání vzorek stravy, kterou konzumují kosmonauté ve vesmíru.

Ing. Radim Šubert, Ph.D. a studenti 4. ročníku FS 

          

Aktuální informace

Vzhledem k rekonstrukci elektrických rozvodů na Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově bude ve dnech 25. - 30. 7. 2018 zrušen administrativní provoz v kancelářích gymnázia.
Děkujeme za pochopení.

Do sekce Wolkroviny bylo vloženo červnové číslo školního časopisu.

Výdej obědů na GJW bude od úterý do pátku od 11.30 hod. do 13.00 hod.


Organizace výuky během posledního červnového týdne:
- v pondělí a úterý 25. - 26. 6. je zkrácená výuka (klasifikační pedagogická rada)
- ve středu a čtvrtek 27. - 28. 6. jsou sportovní dny (org. Radka Svobodová)
- v pátek 29. 6. budou předána vysvědčení

V záložce VÝUKA/Volitelné předměty/Povinně volitelné byla zveřejněna nabídka volitelných předmětů na školní rok 2018/19.

{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.gjwprostejov.cz/
http://www.gjwprostejov.cz/setkani-a-diskuze-studentu-fyzikalniho-seminare
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému