Hlavní stránka > Stalo se > Setkání a diskuze studentů fyzikálního semináře s kosmonauty, 27. 9. 2017

Setkání a diskuze studentů fyzikálního semináře s kosmonauty, 27. 9. 2017

Studenti fyzikálního semináře se v úterý dne 27. 9. 2017 zúčastnili unikátního setkání a diskuze s kosmonauty v pražském planetáriu. Z hlediska délky pobytu ve vesmíru byl nejzkušenějším ruský kosmonaut Sergej Avdějev, který je se 747 dny čtvrtým kosmonautem v pořadí dle délky pobytu ve vesmíru vůbec. Sergej Avdějev absolvoval mj. všechny lety na kosmickou stanici Mir a má za sebou 10 výstupů do otevřeného kosmického prostoru. Druhým ruským kosmonautem byl Roman Romaněnko, který strávil ve vesmíru 333 dní a má za sebou 2 expedice na mezinárodní kosmickou stanici ISS. Američanka Dorothy Marie Metcalf-Lindenburger strávila v kosmu 15 dní a v současné době už není aktivní astronautkou a věnuje se výuce studentů.

Na úvod setkání každý z kosmonautů představil svou práci ve vesmíru i na Zemi. Dozvěděli jsme se mj. o základním vědeckém výzkumu ve stavu beztíže, o pokusném pěstování rostlin a chovu živočichů na kosmických stanicích, o vytváření krystalů a chování vody ve stavu beztíže.  Neméně zajímavou částí byl popis výcviku každého kosmonauta, metody tréninku na dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže a příprava před každou expedicí zahrnující mj. testování skafandrů. V technické části přednášky představili kosmonauti modulové složení ISS, technické vybavení na ní a dále hospodaření s energiemi a vodou při dlouhodobém pobytu ve vesmíru.

S. Avdějev popisoval experimenty, které byly na stanici prováděny – například s chemickými „mikroreaktory“, v nichž lze uskutečňovat takové reakce, které nejsou v pozemských podmínkách realizovatelné (př. syntéza velkých makromolekul). Dále vysvětlil, jak je za použití speciálních komor možné na stanici pěstovat saláty.

R. Romaněnko pak líčil jednotlivé etapy náročného výcviku a podobu každodenního života na stanici. Zmínil nutnost pravidelných zdravotních kontrol a vyváženého cvičení, pro odlehčení pak dodal, jak složitý je pro kosmonauty i pouhý spánek (na fotografiích ukázal speciální spací pytle, což doplnil humorným příběhem o kolegovi, který při spánku díky beztížnému stavu cestoval přes tři moduly stanice).

Následovala diskuze, kdy každý z publika čítající přes 300 diváků mohl kosmonautům položit jakoukoliv otázku. Diváky (většinou žáky a studenty) zajímaly zejména osobní zkušenosti kosmonautů při dlouhodobém pobytu ve stavu beztíže, doba adaptace (ve vesmíru i na Zemi po přistání), ale i bezpečnost při výstupu kosmonautů do otevřeného kosmu a chování posádky v krizových situacích. Padly i otázky, zdali se kosmonauti setkali s mimozemskými formami života nebo jestli přistání Američanů na Měsíci bylo opravdové.

Na konci obdržel každý z účastníků setkání vzorek stravy, kterou konzumují kosmonauté ve vesmíru.

Ing. Radim Šubert, Ph.D. a studenti 4. ročníku FS 

          

Aktuální informace

V záložce Uchazeči/Výsledky přijímacího řízení byly zveřejněny výsledky 2. kola přijímacího řízení oboru Gymnázium se sportovní přípravou.

Dne  20. 5. se koná exkurze do Terezína, odjezd v 5 h od hlavního nádraží v Prostějově.

Rozvrh ústních maturit - záložka VÝUKA/Maturitní zkouška

Ředitel GJW vyhlašuje 2. kolo přijímacího řízení do oboru Gymnázium se sportovní přípravou. Více informací v záložce Uchazeči/Přijímací řízení na rok 2018/19/Gymnázium se sportovní přípravou.

V záložce Uchazeči/Výsledky přijímacího řízení byly zveřejněny výsledky přijímacího řízení pro všechny obory.

{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.gjwprostejov.cz/
http://www.gjwprostejov.cz/setkani-a-diskuze-studentu-fyzikalniho-seminare
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému