Oktáva B v Praze, září 2023

Ve dnech 12. až 15. září se konala kulturně-historická exkurze třídy O8.B do Prahy.

V úterý se sešla celá třída s pedagogickým doprovodem (PhDr. K. Krychtálkovou a Mgr. K. Divišovou) na nádraží v Olomouci, odkud vyrazila vlakem do Prahy. Po ubytování v penzionu Akát se studenti s pedagogickým doprovodem vydali na Vyšehrad, který je okouzlil svou historií a nádherným výhledem. Především kvůli vysokým teplotám a prahnutí po vědomostech všichni ocenili návštěvu baziliky svatého Petra a Pavla. Následně si prohlédli hroby slavných osobností na přilehlém hřbitově a pokračovali na Karlovo náměstí. V podvečer se třída vypravila do divadla Palace na zdařilou komedii Velká zebra aneb Jak že se to jmenujete?, která pobavila celý sál a těšila se velkému potlesku. Nakonec všem přišla vhod večerní procházka po Praze, zakončená na Karlově mostě.

Ve středu zavedly paní učitelky studenty do kostela sv. Mikuláše na Malé Straně. Uvnitř kostela zaujaly návštěvníky bezesporu nejvíce varhany, na něž, jak se později dozvěděli, hrál i samotný Mozart. Na opačném konci Karlova mostu pak celá skupina pokračovala návštěvou Muzea Karlova mostu a plavbou po Vltavě. Během plavby mohli účastníci spatřit spousty krásných budov, ovšem studenty zaujaly spíš chobotničky z druhého patra, které bydlely v Čertovce. Ani déšť nezastavil studenty v tom, aby si naplno užili odpolední program na Pražském hradě, kde navštívili Chrám sv. Víta, Vladislavský sál, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Během dne bylo bohužel zrušeno plánované představení Romeo a Julie, ale naštěstí se podařilo nalézt náhradu. Tou byla komedie Občan první jakosti provedená Divadlem Na Jezerce. Hra se možná nelíbila úplně všem, každý si z ní ovšem odnesl nějakou tu moudrost.

Především ve čtvrtek ráno bylo na studentech vidět, s jak velkou energií vstupují do třetí části exkurze. Po procházce Kampou došli až k Werichově vile, kudy je provedla milá průvodkyně. Výstava byla interaktivní, což dokazoval například klavír, jehož klávesy dokázaly samy zahrát krásné melodie. Poté, co se celá třída prodrala davem turistů u Lennonovy zdi, navštívila kostel Panny Marie Vítězné, kde se nachází Pražské Jezulátko. Odpoledne studenti absolvovali prohlídku Staroměstské radnice, kde se dostali až do sklepení pod náměstím, a pak vystoupali na věž, odkud byl nádherný výhled. Odpolední program byl zakončen prohlídkou Židovského Města a synagog.

V pátek opustila celá skupina penzion a zavazadla ponechala v úschovně na hlavním nádraží. Následně se vydala na Petřínskou rozhlednu a do bludiště, odkud plynule pokračovala okolo Strahovského kláštera až na Hradčany do Jeleního příkopu. Tam všechny nejvíce zaujala Masarykova vyhlídka s krásným výhledem na listnaté stromy.

Po čtyřech dnech nezbývalo nic víc než se rozloučit s Prahou a po lehce adrenalinovém odjezdu se vrátit domů nabití novými vědomostmi a energií do posledního společného školního roku.

  

{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.gjwprostejov.cz/
https://www.gjwprostejov.cz/oktava-b-v-praze-zari-2023
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému