Toulky evropskými metropolemi, září 2023

Ve středu 6. září 2023 se skupina téměř padesáti studentů a třech pedagogů Gymnázia Jiřího Wolkera vydala na svou dvanáctidenní dobrodružnou výpravu za poznáváním krás Nizozemska, Belgie, Velké Británie a Francie.

První zastávka byla v Nizozemsku – v krásném prosluněném a architektonicky inspirativním Amsterdamu. Nizozemské hlavní město nás přivítalo svými typickými rysy – malebnými kanály plnými květin a nekonečným množstvím cyklistů. Po návštěvě plovoucího květinového trhu (jediného svého druhu na světě) jsme se vydali do muzea Anny Frankové. Následoval přejezd do belgických Antverp, kde jsme se ubytovali. Po ranním prozkoumání Antverp, které jsou proslulé svými diamanty, jsme se přesunuli do dalšího belgického města Bruggy, kde jsme si užili krásnou plavbu lodí. Další den jsme se brzy ráno nalodili ve francouzském přístavu Calais na trajekt do Velké Británie, kde bylo naší první zastávkou město Canterbury – proslulé svou katedrálou a romantickými uličkami. Následoval přesun do Brightonu, kde jsme využili krásné slunečné odpoledne na místní pláži k odpočinku a ke koupání v moři. Večer jsme se již přesunuli do Londýna, kde na nás čekaly hostitelské rodiny, ve kterých jsme strávili čtyři noci. Program v Londýně byl opravdu bohatý, každý si zde našel své (příroda, památky, sport, kultura, nákupy, odpočinek). Během několikadenního pobytu jsme navštívili všechny známé památky (Big Ben, Tower Bridge, Tower of London, Houses of Parliament, St Paul´s Cathedral, Millennium Bridge, Tate Modern, National Gallery, Piccadilly Circus, Trafalgar Square atd.). Nechyběla však ani méně známá zákoutí. Studenti měli také spoustu volného času na nasávání krás této metropole, někteří z nich dali přednost odpočinku v parku (Hyde Park, St James´s Park), jiní objevovali kouzla muzeí. Fotbaloví fanoušci se zase vydali na stadiony Chelsea či Arsenalu. Nesmíme opomenout čtvrť SOHO, Chinatown či překrásné Covent Garden. Společně jsme navštívili také Greenwich, kde se nachází nultý poledník, nadzemní drahou jsme projeli skrze finanční centrum Londýna, kde jsme obdivovali krásu mrakodrapů a zajímavých budov. Podařilo se nám navštívit i Buckinghamský palác, který je otevřený veřejnosti pouze šest týdnů v roce, což byl opravdu nevšední zážitek. Nechyběla ani návštěva Westminsterského opatství, kde se v květnu konala korunovace britského krále. Po příjemně strávených dnech v prosluněném Londýně jsme zamířili na jih do Doveru, kde nás uchvátily tamější bílé křídové útesy a krásná příroda. Následoval přejezd do Francie a cesta do Paříže. V Paříži jsme strávili poslední tři dny zájezdu. Nejprve jsme navštívili Eiffelovu věž, následně jsme se všichni prošli ke katedrále Notre-Dame. Odpolední volno každý využil po svém (Latinská čtvrť, Sorbonna, Lucemburské zahrady, Panthéon…), večer jsme se všichni setkali na lodi, kde nás čekala romantická plavba při západu slunce. V Paříži jsme také navštívili Montmartre a baziliku Sacré Coeur. Zájemci o umění si prošli Louvre, kde na vlastní oči spatřili slavnou Monu Lisu. Zpestřením byla také celodenní návštěva Disneylandu, kde jsme se všichni vrátili zpět do dětství a užívali si nespočetného množství atrakcí.

Počasí nám po celou dobu zájezdu opravdu přálo a přispělo k naší pohodové atmosféře. Všichni jsme si zájezd moc užili a bezpečně jsme se vrátili zpět do Prostějova obohaceni pestrým programem, plni nevšedních zážitků a nových zkušeností.

Ing. Lukáš Matoušek, MBA

Fotografie ze zájezdu

{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.gjwprostejov.cz/
https://www.gjwprostejov.cz/toulky-evropskymi-metropolemi-zari-2023
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému