Sočka z GJW zavítá na celostátní přehlídku SOČ v Plzni
V pátek 12. 5. hostilo přívětivé prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci soutěžní klání středoškoláků na vědeckém poli. Krajská přehlídka 45. ročníku SOČ tak již zná své vítěze. V různých odborných oblastech zde naši školu zaníceně reprezentovali 4 studenti.
V oboru číslo 6 Zdravotnictví prezentovala Magdalena Marková (3.A) svou práci na téma vhodné antikoncepce pro dívky ve věku 15-20 let. Protože si Magda za cíl své práce stanovila lepší informovanost dívek z relevantních zdrojů, vyhotovila edukační leták zpřehledňující dostupné formy antikoncepce. Dokladem vhodně zvoleného tématu byla odezva publika, které se zapojilo do bohaté diskuse. Výsledkem Magdina vynaloženého úsilí je krásné 6.-8. místo.
Stříbrné medaile a doporučení na možný postup do celostátního kola z tzv. licitace udělila porota dvěma našim soutěžícím. Martina Trnečková (3.A) představila práci s názvem Aktuální obraz mezigeneračního předávání nářečí v okolí Prostějova v oboru číslo 17 Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory. Martinina zjištění i navázání spolupráce s folklórním souborem nejen zaujaly porotu, ale také přispívají k udržení nářečí a s ním spjatých tradic v našem regionu.
Držitelem druhé stříbrné medaile pro GJW se stal Martin Komárek (O7.A) s prací Vizuální programovací jazyk FESScript, obor číslo 18 Informatika. Martina oslovily výzvy současného vzdělávání v oblasti programování, a tak samostatně vytvořil svůj programovací jazyk, který je pro uživatele výrazně přátelský.
Zlatou medaili obdržel, a účast v celostátním kole si tudíž zajistil Vojtěch Bebčák (3.A) za práci v oboru číslo 16 Historie s titulem První světová válka a pobyt na ruském území z pohledu legionáře Jana Ivičiče. Vojta podrobil důkladné analýze dochovaný deník legionáře a následně porovnal Ivičičův osobní pohled na události z historie s fakty, která uvádí odborná literatura. Vojta svým bádáním nesporně obohatil naše současné povědomí o osudech legionářů a vedle toho jako autor práce vybízí k patřičné hrdosti na odkaz našich předků.
Všichni jmenovaní studenti GJW prokázali jednak své schopnosti samostatně vědecky pracovat, také své dovednosti předat vlastní výsledky veřejnosti a navíc doložili svůj solidní přehled ve zkoumané oblasti. Nezbývá než jim k úctyhodným výkonům blahopřát a popřát jim mnoho dalších úspěchů v budoucím studiu.
Petra Přibylová, školní garant SOČ