Zájezd do Anglie, červen 2022

Zájezd do královské Anglie se měl uskutečnit už před dvěma lety, ale pandemie pochopitelně všechno změnila. Letos už se situace však zlepšila, tudíž se výprava čítající přes 40 studentů v čele s Mgr. Ilonou Pechovou, Mgr. Petrou Přibylovou a Mgr. Tomášem Kolaříkem vydala přes kanál La Manche za dobrodružstvím.

               První den se nesl celý ve znamení cestování. Autobus nás vyzvedl u školy a v pondělí 13. června jsme se vydali na cestu. Projížděli jsme celkem pěti zeměmi, až jsme dorazili do Calais ve Francii, odkud jsme se vlakem skrz Eurotunel přepravili na druhou stranu kanálu. Součástí této cesty bylo i cestování v čase – nečekejte žádné sci-fi, šlo o obyčejný časový posun.

Kolem páté hodiny úterního rána už jsme dospávali probdělou noc na parkovišti na Greenwichi. Po desáté hodině jsme se přesunuli metrem ze stanice North Greenwich do Westminsteru. V srdci britské metropole následovala prohlídka Big Benu, Houses of Parliament a Westminsterského opatství. Dále jsme se prošli po Whitehall, navštívili Národní galerii na Trafalgarském náměstí, viděli Buckinghamský palác, a jelikož nás počasí obdařilo mimořádně horkým dnem, skryli jsme se do stínů stromů v Hyde Parku. Na závěr prvního dne jsme se po krátkém rozchodu v centru opět metrem vrátili zpátky na North Greenwich. Čekala nás první noc ze tří, které jsme všechny strávili v hostitelských rodinách.

Na druhý den jsme opustili hektický Londýn a vydali jsme se do Avebury a do Bathu. V prvním jmenovaném místě najdete pravěké monumenty, jež jsou památkovou rezervací UNESCO, v Bathu se pak nachází vykopávky římských lázní a jejich muzeum (rovněž UNESCO), do kterého jsme se podívali.

Ve čtvrtek už nás čekala královská rezidence ve Windsoru, kde jsme absolvovali prohlídku venkovních částí hradu. Odpoledne jsme zamířili do Oxfordu, univerzitního města, kde jsme si prohlédli jeho centrum. Po nákupech v Oxfordu jsme se s ním rozloučili a vrátili se do hostitelských rodin.

               Na pátek byl naplánovaný znovu Londýn, tentokrát návštěva Greenwiche včetně nultého poledníku. Z Greenwiche jsme se lodí přesunuli do centra. U Tower Bridge jsme vystoupili a zamířili do Toweru, bývalého sídla anglických králů a také nechvalně proslulého vězení. V Toweru jsou uloženy britské korunovační klenoty, které jsou veřejnosti vystavovány v přísně střežených vitrínách.

               Po horkém dni jsme se rozloučili s centrem metropole a zamířili naposledy metrem na Greenwich. Dostali jsme volno na poslední nákupy na cestu a v pátek krátce před sedmou jsme opustili Londýn. Cestu jsme stihli v rekordním čase, druhý den už ve čtyři hodiny odpoledne stál náš autobus před Gymnáziem Jiřího Wolkera. Celý zájezd a cestu zpět provázela pohodová a uvolněná atmosféra. Doufejme, že i do budoucna se můžeme těšit na podobně zdařilé exkurze.

více ke školním zájezdům najdete ve školním časopise Wolkroviny, číslo květen/červen 2022

Karolína Přibylová, O4.A, šéfredaktorka Wolkrovin

    


Kontakt

Gymnázium Jiřího Wolkera
Kollárova 3
796 01 Prostějov
E-mail: gjw@gjwprostejov.cz
Facebook: facebook.com/gjwprostejov
IČ: 479 222 06
REDIZO: 600 015 157
ID datové schránky: mzugyxh

Předmětové weby

Rychlé odkazy

{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.gjwprostejov.cz/
https://www.gjwprostejov.cz/zajezd-do-anglie-cerven-2022
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému